THE SMART TRICK OF ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI THAT NOBODY IS DISCUSSING

The smart Trick of rozwarstwienie siatkówki That Nobody is Discussing

The smart Trick of rozwarstwienie siatkówki That Nobody is Discussing

Blog Article

Dziecko z wrodzonym rozwarstwieniem siatkówki powinno być okresowo badane okulistycznie w celu stwierdzenia, czy nie dochodzi do powiększania się obszaru obwodowych zmian i czy ewentualnie nie jest konieczne wykonanie zabiegu laserowego.

W innych przypadkach odwarstwienie może skutkować znacznym spadkiem ostrości wzroku. Po zabiegu operacyjnym przez kilka dni pacjent może czuć dyskomfort spowodowany obrzękiem, pojawia się zaczerwienienie i łzawienie oka.

W wyniku niektórych patologicznych mechanizmów u osób predysponowanych dochodzi do procesu rozwarstwiania. O odklejeniu się siatkówki mówi się wtedy, gdy dojdzie do oddzielenia się warstw siatkówki od jej nabłonka barwnikowego i naczyniówki.

Po krótkiej rozmowie z pacjentem lekarz przystępuje do badania fizykalnego. Za pomocą oftalmoskopu (instrument zaopatrzony w źródło światła i powiększającą soczewkę) jest on w stanie oglądać siatkówkę i identyfikować otwory, przedarcia i odwarstwienie.

Jeśli natomiast wystąpiło tylko przedarcie, bez odwarstwienia, wystarczy zabieg ambulatoryjny z użyciem lasera lub krioterapii.

W większości przypadków tak. Wszystko zależy od tego jaka część siatkówki i w jakim miejscu uległa odwarstwieniu oraz od czasu jego trwania. Odwarstwienie, które objęło centralną część siatkówki wiąże się z gorszym rokowaniem co do odzyskania prawidłowego wzroku.

Celem leczenia jest zidentyfikowanie wszystkich otworów, przedarć siatkówki i ich zamknięcie oraz połączenie siatkówki z nabłonkiem barwnikowym siatkówki. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie następujących metod:

CoToZaLek.pl – rozbudowana baza wiedzy o lekach, substancjach leczniczych oraz różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.

zaburzenia pola widzenia – ubytek może następować powoli lub szybko, w zależności od przyczyny, może także różnić się pod wpływem zmian pozycji ciała. Rozpoczyna się to zwykle od pojawienia się ciemnego obszaru w polu widzenia. Widzenie stopniowo pogarsza się,

Wymienione objawy mogą także świadczyć o tylnym odłączeniu ciała szklistego, które nie musi być powikłane przedarciem i odwarstwieniem siatkówki. Do symptomów charakterystycznych dla odwarstwienia należą:

Siatkówka to jedna z ważniejszych struktur oka, dzięki której możliwe jest widzenie. Zawiera komórki (czopki i pręciki) odpowiedzialne za rejestrowanie bodźców wzrokowych i przesyłanie ich jako impuls drogą nerwu wzrokowego do kory mózgu, dzięki czemu powstaje obraz.

Wysiękowe odklejenie się siatkówki rozwija się w wyniku uszkodzenia naczyń lub komórek nabłonka barwnikowego oraz gromadzenia się płynu. Dzieje się tak w zmianach zapalnych, w chorobach wrodzonych lub po operacji. Wymienić here tu należy także chorobę Coatsa.

Objawy odklejenia siatkówki dzielą się na przedmiotowe i podmiotowe. Wśród pierwszych wyróżnia się m.in. niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe, w wyniku hipotonii gałki ocznej, przedarcie siatkówki oraz pojawienie się na powierzchni pęcherza czerwonego otworu oraz obecność w ciele szklistym rozproszonych barwników.

Odwarstwienie siatkówki nie wywołuje bólu. Kiedy zatem należy szukać pomocy lekarskiej? Jakie objawy powinny zaniepokoić pacjenta?

Report this page